Obecnie liczba cyberataków wymierzonych zarówno w użytkowników prywatnych, jak i firmy, rośnie w zawrotnym tempie. Konieczne jest zatem podjęcie szeregu działań w celu zagwarantowania bezpieczeństwa serwerów posiadanych fizycznie.
Kroki w celu zabezpieczenia serwerów lokalnych: na co zwrócić uwagę?
Nie należy zapominać, że serwery – itnes.pl lokalne to miejsca przechowywania baz danych, w których znajdują się miliardy danych o dużym znaczeniu dla firmy. Co więcej, funkcjonalność firmowej strony internetowej zależy bezpośrednio od dostępności danych przechowywanych w tych bazach danych.
Dlatego też każdy rodzaj awarii lub problemu z serwerem ma tragiczne konsekwencje dla firmy: utrata istotnych informacji, przestój strony internetowej, nieprawidłowe działanie sklepu internetowego prowadzące do spadku sprzedaży itp. Tak więc niezbędne jest wdrożenie środków bezpieczeństwa w celu ochrony serwera, które zapobiegają i/lub minimalizują szkody w przypadku ewentualnego ataku. Oto polecane przez nas środki bezpieczeństwa.
Klucze SSH
Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych haseł. Para kluczy kryptograficznych składa się z klucza publicznego i klucza prywatnego: podczas gdy klucz publiczny może być udostępniany innym użytkownikom, klucz prywatny utrzymuje tożsamość użytkownika w tajemnicy. Konfiguracja kluczy SSH jest bardzo prosta. Wystarczy umieścić klucz publiczny identyfikujący użytkownika w określonym katalogu na serwerze. Gdy użytkownik połączy się z danym serwerem, musi zostać użyty klucz prywatny, aby uzyskać do niego dostęp.
Firewall
Kolejnym ważnym środkiem bezpieczeństwa serwera WWW jest zapora sieciowa. Jest to oprogramowanie lub czasami sprzęt, który kontroluje wszystkie usługi, które są w jakikolwiek sposób narażone na działanie sieci. Oznacza to, że firewall jest odpowiedzialny za blokowanie dostępu do wszystkich portów z wyjątkiem tych, które są publicznie dostępne. Zapora sieciowa jest istotną częścią konfiguracji serwera. Zmniejszając ilość narażonego oprogramowania, Firewall minimalizuje punkty, w których serwer może zostać zaatakowany.
IDS
IDS to skrót od Intrusion Detection System, co daje nam pewne wyobrażenie o tym, z czego składa się ten system. Służy on do wykrywania wszelkiego rodzaju włamań na serwer. W zależności od polityki bezpieczeństwa ustalonej przez firmę, system ten wykonuje szereg działań, takich jak wysyłanie powiadomień wskazujących numer IP komputera, z którego nawiązano połączenie.
VPN
Wirtualna sieć prywatna (lub VPN) umożliwia tworzenie bezpiecznych połączeń między zdalnymi komputerami. Jest to zatem jak tworzenie lokalnej sieci prywatnej. W ten sposób firmy mogą konfigurować swoje usługi w taki sam sposób, jakby były w sieci prywatnej, a także łączyć serwery w bezpieczny sposób.
IPS
Narzędzie IPS jest bardzo skutecznym narzędziem do zwiększania bezpieczeństwa serwerów. Gdy firma dowiaduje się o nieautoryzowanym połączeniu z serwerem, IPS żąda od zapory sieciowej uniemożliwienia dostępu do wszystkich portów z adresu IP intruza.
Szyfrowanie SSL / TLS
Jest to jedno z najlepszych rozwiązań w środowisku korporacyjnym, aby poprawić bezpieczeństwo serwera, ponieważ certyfikaty SSL lub TLS umożliwiają różnym podmiotom wzajemne uwierzytelnianie. Po zakończeniu uwierzytelniania można je również wykorzystać do ustanowienia szyfrowanej i bezpiecznej komunikacji.
Audyt usług
Niezależnie od innych środków wdrożonych w celu poprawy bezpieczeństwa serwera, audyt serwera jest niezbędny. Audyt najprościej mówiąc, minimalizuje luki w zabezpieczeniach serwera. Składa się on z wyczerpującego procesu mającego na celu sprawdzenie, jakie usługi są uruchomione na różnych serwerach, a także które porty są używane do komunikacji i które protokoły są akceptowane. Informacje te są nieocenione dla prawidłowej konfiguracji ustawień zapory sieciowej.
Podsumowując, przestrzeganie dobrych praktyk i regularne sprawdzanie bezpieczeństwa serwerów to dwie kluczowe wskazówki pozwalające zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów z bezpieczeństwem.