Zasilacze awaryjne: Czy lepiej postawić na przełomowe akumulatory litowo-jonowe, czy sprawdzone akumulatory VRLA?

Dłuższa żywotność, mniej konserwacji

Zasilacze awaryjne z akumulatorami litowo-jonowymi działają do dwóch razy dłużej niż baterie VRLA. Podczas gdy typowa żywotność baterii VRLA wynosi od 3 do 5 lat, litowo-jonowe baterie UPS mogą wytrzymać od 8 do 10 lat (lub dłużej) – często tak długo, jak sam zasilacz UPS. Prawdopodobnie nigdy nie trzeba będzie ymieniać baterii przez cały okres eksploatacji zasilacza UPS. Dodatkowo, akumulatory litowo-jonowe mogą wytrzymać więcej cykli ładowania/rozładowania niż akumulatory VRLA, od 3000 do 5000 cykli w porównaniu do 200-500 cykli – co ponownie, przekłada się na od 8 do 10 lat żywotności akumulatorów litowo-jonowych.

Wyższe temperatury pracy, brak spadku wydajności

Akumulatory litowo-jonowe mogą również wytrzymać wyższe temperatury niż akumulatory VRLA bez pogorszenia wydajności. Powyżej temperatury 25 stopni Celsiusza, akumulatory VRLA tracą na wydajności. Akumulatory litowo-jonowe mogą działać w temperaturach do 40 stopni Celsiusza bez problemów z wydajnością.

Jest tylko jedno ale, zasilacze awaryjne z akumulatorami VRLA są mniej podatne na przegrzewanie i mogą być bardziej stabilne w ekstremalnych warunkach, co zmniejsza ryzyko pożaru lub eksplozji w porównaniu do baterii litowo-jonowych.

  • Mniejsze, lżejsze, bardziej elastyczne

Baterie litowo-jonowe są od 40% do 60% lżejsze niż ich odpowiedniki VRLA i około 40% mniejsze. Sprawia to, że zasilacz awaryjne i jego baterie są znacznie łatwiejsze do zainstalowania w szafie lub w innym miejscu – po prostu łatwiej zmieścić je w każdym zakamarku. Mniejszy rozmiar litowo-jonowych akumulatorów UPS umożliwia również firmom uzyskanie znacznie dłuższego czasu pracy UPS, bez poświęcania dużej liczby przestrzeni. Przy przetwarzaniu brzegowym i mniejszej przestrzeni w centrach danych może to stanowić znaczącą różnicę.

  • Szybsze ładowanie

Jeśli wystąpi brak w dostawie prądu i UPS będzie musiał zostać uruchomiony, następnie bateria w urządzeniu będzie musiała zostać naładowana do pełnej pojemności tak szybko, jak to możliwe. Podczas gdy baterie VRLA mogą potrzebować ponad 12 godzin, aby naładować się od 0% do 90% pełnej pojemności, baterie litowo-jonowe potrzebują tylko od 2 do 4 godzin. Zmniejsza to ogólne ryzyko wystąpienia awarii, jeśli zabraknie prądu przed pełnym naładowaniem baterii.

  • Zintegrowany system zarządzania baterią (BMS)

W przeciwieństwie do baterii VRLA, baterie litowo-jonowe mają zintegrowany system zarządzania baterią (BMS), który chroni ogniwa baterii przed temperaturą, prądem oraz nadmiernym lub niedostatecznym ładowaniem. System BMS optymalizuje ładowanie baterii na bieżąco.

Nie wszystko jest jednak, takie kolorowe, czyli zalety baterii VRLA w zasilaczach UPS

Oto garść zalet baterii VRLA nad litowo-jonowymi w zasilaczach awaryjnych:

  • Niższy koszt początkowy

Baterie VRLA są zazwyczaj tańsze w zakupie niż baterie litowo-jonowe. To czyni je bardziej atrakcyjnymi dla firm szukających ekonomicznych rozwiązań.

  • Dostępność tego typu rozwiązania

Baterie VRLA są bardziej dostępne na rynku i szeroko stosowane w zasilaczach awaryjnych od wielu lat, co oznacza łatwy dostęp do części zamiennych i serwisu.

  • Mniejsze ryzyko wzrostu temperatury i wybuchu

Jak już wspomnieliśmy, VRLA mają mniejsze ryzyko związane z termicznym runaway (niekontrolowane wzrosty temperatury), co czyni je bezpieczniejszymi w zastosowaniach, gdzie pewnikiem są wysokie temperatury – chociaż przełoży się to na niższą wydajność. Niemniej jednak naterie VRLA mogą dostarczyć wysokie prądy na krótkie okresy, co jest idealne w aplikacjach UPS, gdzie kluczowe jest zapewnienie natychmiastowego dostarczenia mocy.

  • Technologia i dojrzałość rynku

Technologia VRLA jest dobrze znana i sprawdzona, co oznacza, że użytkownicy mają do niej większe zaufanie. Baterie te są od dawna używane w UPS-ach i innych systemach zasilania awaryjnego.