Serwer w firmie – dlaczego jego obecność jest tak ważna?

Właściwa infrastruktura informatyczna jest ważna dla każdego przedsiębiorstwa, ponieważ wspiera prowadzenie działań biznesowych. Serwer, który stanowi podstawę dla tego, odpowiedzialny jest za prawidłowe zarządzanie zasobami firmy. Do jego wyboru należy podejść z należytą uwagą, aby mieć pewność, że wybiera się najlepszą z możliwości. Tym bardziej że zakup serwera to duża ilość pieniędzy. Należy więc uważać na co dokładnie wydaje się pieniądze.

Stabilne działanie firmy

Mówiąc o zasobach firmy, chodzi o dedykowane oprogramowanie. Może być to np. system ERP. Zadaniem serwera jest zapewnienie pełnej stabilności. Musi to być też taka maszyna, która jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkich danych. W dzisiejszych czasach nie brakuje bowiem osób, które uzyskują dostęp do poufnych informacji firmowych, jakie przekazywane są dalej. Wiąże się to na ogół z ogromnymi stratami finansowymi, a także z negatywnym wizerunkiem danego przedsiębiorstwa. Jak więc widać, serwer pełni bardzo ważną rolę dla prawidłowego działania danej marki.

Najlepszy serwer do celów biznesowych

Właściwa infrastruktura informatyczna jest ważna dla każdego przedsiębiorstwa, ponieważ wspiera prowadzenie działań biznesowych

Do dyspozycji są różnego rodzaju serwery. Wśród nich dostępne są serwery Dell PowerEdge. Dzieli się na dwie grupy:

  • Track – do dyspozycji jest aż kilkanaście serii. Dają one możliwość późniejszej rozbudowy. Przykładem obudowy Tower jest T550, który można można skonfigurować z dwoma procesorami Intel Xeon Scalable trzeciej generacji. Do dyspozycji są także i inne modele, które przed użytkownikami otwierają nowe możliwości wydajnej pracy;
  • Rack – serwery przeznaczone są do zastosowania w szafie Rack. Niektóre modele zostały umieszczone w małej obudowie o wysokości 1U. Są też do dyspozycji także i większe maszyny, które pozwalają na montaż dwóch 64-rdzeniowych procesorów AMD EPYC.

Serwery marki Dell z serii PowerEdge to tylko jeden z wielu przykładów, który aktualnie dostępny jest na rynku. Są też i inni producenci, którzy dążą do tego, aby zaoferować najlepszej jakości serwery do wykorzystania w biznesie.

Jaki serwer wybrać?

Każde przedsiębiorstwo ma inne potrzeby. Wyznacznikiem może być chociażby branża w której się na co dzień działa (czytaj dalej: https://deltacomputers.pl/serwery-dell-niezastapione-wyposazenie-twojego-przedsiebiorstwa/).

Uwzględniając zakup tej maszyny, pod uwagę należy wziąć określenie specyfikacji serwera. Pod uwagę należy wziąć aplikację, które na co dzień będą na nim wykorzystywane. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić ich wydajność oraz sprawne wykorzystanie. Pomocny w tej kwestii będzie administrator systemu, który odpowiedzialny był za budowę całej infrastruktury od podstaw. Da to pewność, że nie zostały pominięte żadne elementy, które mogłyby mieć wpływ na działanie całości.

Dobry serwer dla firmy


Wielu specjalistów z branży informatycznej na pewno używać będzie określenia „dobry serwer”. Jednak co kryje się tak naprawdę pod tymi dwoma słowami? Dla osób, które na co dzień mają znikome pojęcie o takich elementach, może to niewiele mówić.

Na pewno należy zwrócić uwagę na maksymalną wydajność. Odpowiedzialna za to będzie szybka pamięć oraz dobre dyski twarde znajdujące się wewnątrz. Liczy się także oszczędność. Tak, aby koszty eksploatacyjne były niskie. Najlepszym rozwiązaniem okazują się te serwery, które bazują na wielu rdzeniach. Ważna jest nie tylko sama synchronizacja urządzenia. Dobra kontrola będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo przechowywanych danych. Serwer musi zostać wyposażony nie tylko w elementy zasilające, ale także chłodzące. Tak, aby nigdy nie doprowadzić do przegrzania.

Wybierając serwer dla potrzeb firmy należy pamiętać o tym, że nigdy nie można oszczędzać na podzespołach. Szczególnie, jeżeli mowa jest o dysku twardym – niezwykle czułym elemencie, który powinien bazować na macierzach RAID. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za zabezpieczenie danych, jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek usterki. Sprawdzając serwer dla firmy należy zwrócić uwagę na urządzenia NAS. Są to te elementy, które dopełniają bezpieczeństwa, dzięki czemu sama macierz jest w stanie poradzić sobie z awariami systemu, jak również atakami różnych wirusów.