Dell jest jednym z najbardziej uznanych przedsiębiorstw w sektorze technologii informatycznych. Historia firmy sięga jeszcze połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to Michael Dell założył firmę PC’s Limited, sprzedającą początkowo klony komputerów IBM PC XT. Po czterech latach firma zmieniła nazwę na Dell Computer Corporation i zadebiutowała na giełdzie. Od tego czasu Dell dynamicznie się rozwijał i stał się jednym z największych producentów komputerów osobistych na świecie. Obecnie firma jest znana nie tylko z komputerów stacjonarnych, ale także jako lider w produkcji serwerów. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o Serwery Dell PowerEdge? Przeczytaj nasz tekst, a poznasz najważniejsze informacje w tej kwestii. Do dzieła!
Serwery Dell PowerEdge. Historia marki Dell
Warto w tym miejscu wspomnieć o kluczowym momencie w historii Della – firma ta jako jedna z pierwszych rozpoczęła sprzedaż internetową już w 1996 roku, a więc na rok przed samym Amazonem. Co nie jest może powszechnie znane, to fakt, że od 2008 roku Dell posiada fabrykę w Łodzi, gdzie produkowane są komputery stacjonarne i serwery Dell PowerEdge.
Pierwsze serwery Dell, które można uznać nawet za prototypy serwerów, zostały wprowadzone na rynek w 1990 roku jako modele 425TE i 433TE, oparte na procesorze Intel 80486DX. Były to rewolucyjne maszyny w swoim czasie, charakteryzujące się zarówno wysoką wydajnością (obsługiwały nawet 64 megabajty pamięci!), jak i atrakcyjnymi cenami w porównaniu do konkurencji. Kolejnym kamieniem milowym było wprowadzenie na rynek w 1996 roku pierwszego serwera z linii PowerEdge, która jest nadal rozwijana i odgrywa kluczową rolę na rynku serwerowym.
Obecnie portfolio firmy Dell podzielone jest na trzy główne linie produktów:
- serwery PowerEdge w obudowie wieżowej,
- serwery PowerEdge w obudowie rack,
- rozwiązania modułowe.
Serwery PowerEdge Tower oferują szeroki wybór produktów, obejmujących kilkanaście serii o różnych konfiguracjach i możliwościach rozbudowy. W asortymencie tego producenta można znaleźć między innymi takie modele jak na przykład T40, które zostały wyposażone w pojedynczy procesor Xeon E-2224G, a także urządzenia z serii T550, które mogą zostać z powodzeniem skonfigurowane z dwoma procesorami Intel Xeon Scalable trzeciej generacji, a także posiadają nawet 1 TB pamięci RAM.
Jeśli interesują Cię serwery do montażu w szafie rack, Dell oferuje jeszcze większy wybór. Zacznijmy od prostych jednoprocesorowych modeli PowerEdge R250, które mieszczą się w kompaktowej obudowie o wysokości 1U. Wśród popularnych opcji znajduje się również R550, a na szczycie hierarchii są maszyny z rodziny R7525, w których można zamontować nawet dwa procesory AMD EPYC trzeciej generacji z 64 rdzeniami oraz do 24 dysków NVMe.
Poniżej znajdują się przykłady serwerów Dell PowerEdge Tower: Mogą być one z powodzeniem zastosowane w biznesie z różnych branż.
Serwer Dell PowerEdge T150 PET1506A_634-BYLI100
Serwer ten ma obudowę typu Tower oraz jest wyposażony w procesor Intel Xeon E E-2314 (2,80 / 4,50 GHz, 4C, 4T). Urządzenie to posiada:
- 32 GB pamięci RAM,
- 1 dysk SSD o pojemności 480 GB,
- system operacyjny Windows Server 2022 Essentials,
- serwer z 2 portami LAN,
- zasilacz o mocy 300 W.
Gwarancja obejmuje 3 lata serwisu u klienta (On-Site) oraz 3 lata wymiany podzespołów (Door-to-Door).
Serwer Dell PowerEdge T150 PET1507B_634-BYLI
Ten serwer również posiada obudowę typu Tower oraz procesor Intel Xeon E E-2314 (2,80 / 4,50 GHz, 4C, 4T). Jest on wyposażony w 16 GB pamięci RAM i 1 dysk SSD o pojemności 480 GB. System operacyjny to, podobnie jak w poprzednim wypadku, Windows Server 2022 Essentials. Serwer posiada 2 porty LAN.
Podsumowanie
Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że serwery Dell PowerEdge to wręcz legendarne urządzenia w świecie serwerów, ale również ciągłe źródło innowacji (https://deltacomputers.pl/przyszlosc-serwerow-dell-trendy-i-innowacje/). Oferta produktowa firmy Dell jest dostosowana do różnych potrzeb i wymagań klientów. Bez względu na to, czy potrzebujesz wydajnego serwera tower do biura, czy też potężnej maszyny rack do centrum danych, Dell ma odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie