Każdy przedsiębiorca, którego firma opiera się na przetwarzaniu większej ilości danych w końcu staje przed perspektywą zakupu serwera. I nie dotyczy to tylko dużych korporacja, ale również mniejszych przedsiębiorstw, które na „stanie” posiadają co najwyżej kilkanaście komputerów. W dobie totalnego outsourcingu, oczywiście można zdecydować się na usługi firmy zewnętrznej, która udzieli wsparcia w tym zakresie. Rozwiązanie takie jednak, w perspektywie może okazać się dużo bardziej kosztowne niż zakup urządzenia na stałe. Pojedynczy wydatek może się szybko zwrócić tym bardziej, jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru, jeśli chodzi o model. Jaki serwer najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? W poniższym tekście postaramy się udzielić kilku wskazówek.
Dla jakiej firmy?
Wybór typu oraz wielkości serwera jest uzależniony od indywidualnych potrzeb danej firmy. Korporacja, operująca na dużej ilości danych będzie potrzebowała bardziej potężnej maszyny. Mała firma transportowa zadowoli się mniejszym urządzeniem. Niezależnie od tego, przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistami z branży IT. W ten sposób unikniemy ryzyka nietrafionej inwestycji. Serwer dla mniejszej firmy będzie służył jako przechowalnia wspólnych dokumentów. Dla tych większych, urządzenie posłuży również do zarządzania drukarkami, obsługi poczty email, wykonywania backupu danych czy też pełnienia roli serwera WWW.
Podstawowe typy serwerów
Serwery to, najprościej mówiąc bardziej rozbudowane komputery, przeznaczone do zadań, które wiążą się z siecią. To swego rodzaju serce, udostępniające usługi i zasoby innym komputerom. Mogą być software’owe (bardzo rzadko spotykane w średnich i większych firmach) oraz hardwaer’owe. Skupimy się na tych drugich, ponieważ to one zapewnią większe możliwości i przede wszystkim stabilność pracy. Serwery sprzętowe można podzielić na trzy typy, jeśli chodzi o konstrukcję:
- wolno stojące – tzw. „wieże”, podobne do klasycznego PC
- stelaże – instalowane w standardowych szafach
- kasety – instalowane w specjalnych RACKach.
To, który wybierzemy zależy również od posiadanego wolnego miejsca. Serwery wolno stojące zajmują go zdecydowanie mniej, niż kasetowe systemy, montowane do RACKa. Tzw. wieże idealnie sprawdzą się w małej firmie. Nie trzeba bowiem inwestować w szafy serwerowe i tworzenie serwerowni. Można go postawić w jakimkolwiek pomieszczeniu z dostępem do internetu. Dell PowerEdge T150 PET1506A_634-BYLI to rodzaj wolno stojącego serwera, który świetnie sprawdzi się w małym przedsiębiorstwie. Procesor Intel Xeon z 16GB pamięci RAM w zupełności wystarczy dla sprawnego przepływu niewielkiej ilości danych. Urządzenie do RACKa powinni rozważyć właściciele większych korporacji. Takie rozwiązanie pozwala na postawienie stelaży, które w przyszłości będzie można uzupełnić kolejnymi urządzeniami, które stworzą duży system serwerowy. Daje to również pewnego rodzaju elastyczność pod względem doboru wydajności do zapotrzebowań. Dla przykładu Dell PowerEdge PER2505A_634-BYKR, wpięty do RACKa może znacznie podnieść wydajność już istniejącej serwerowni. Oparty jest on o procesor Intel Xeon z pamięcią 16GB Ram, więc jeśli tylko dysponujemy (choćby małym) RACKiem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć w niego również małą firmę.
Jaki zatem serwer wybrać?
Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz zapotrzebowań. Najważniejszą kwestią są przede wszystkim parametry. Duża ilość pamięci oraz wydajny procesor to jedno. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na to, by serwer tworzył kopie zapasowe a dane były szyfrowane. W czasach RODO jest to niezwykle istotne. Oszczędności „na siłę” również nie są wskazane. Dobry serwer musi być wyposażony w dobrej jakości podzespoły, a te są gwarancją wydajności i niezawodności. Jeśli zatem dysponujemy niskim budżetem nie szukajmy tańszych wersji nowych modeli. Lepiej skorzystać z oferty urządzeń poleasingowych wysokiej klasy. Pozostaje jedynie kwestia wyboru samych parametrów. Możliwości i konfiguracji jest wiele, zatem przed kupnem warto skonsultować wybór ze specjalistą z dziedziny IT.