Laptop HP Zbook jest – mimo swych oszałamiających parametrów – dość mało znany wśród większości użytkowników. A szkoda, bo jest to sprzęt dopracowany pod każdym względem. Co prawda wielu specjalistów wciąż uważa go za platformę typowo biznesową, ale w praktyce jest to komputer dla osób zajmujących się naprawdę zaawansowaną obróbką grafiki.
Funkcjonalne serce komputera
Sercem modelu HP Zbook 14u G5 jest szybki i wydajny procesor Intel Core i7, który może taktować z częstotliwością od 1.8 do nawet 5 GHz. Sprzęt ten został tak zaprojektowany, by mógł on automatycznie (i płynnie) dostosowywać swoją pracę do aktualnych potrzeb użytkownika. Jest to bardzo istotna zaleta, gdyż praca grafika komputerowego polega na okresowym i bardzo intensywnym obciążaniu karty graficznej. Renderowanie plików w 3D, zarządzanie biblioteką multimediów, a także zmiany w obrębie formatów zdjęć i filmów (zapisanych w standardzie m.in. 4K) to czynności, które potrafią znacznie obciążyć każdą platformę sprzętową.
Ekran – najważniejsze narzędzie komputera dla grafików
Wyświetlacz to jeden z najważniejszych komponentów modelu HP Zbook. Mowa tu o 14 calowym ekranie, którego matryca może przetwarzać obraz o rozdzielczości maksymalnej wynoszącej 1920 x 1080 pikseli, czyli FullHD. Układ ten jest podświetlany za pomocą diod LED, które zapewniają jeszcze lepsze nasycenie każdej z barw. Warto podkreślić, że HP Zbook wyposażony został również w wyświetlacz idealnie skrojony na potrzeby użytkownika, którego sercem jest matryca TFT IPS. Rozwiązanie to zapewnia jak najlepsze odwzorowanie barw, dzięki czemu nie istnieje już ryzyko, że na innym urządzeniu dany materiał będzie wyglądał zupełnie inaczej.
Karta graficzna – mocny komponent HP Zbook
Laptop został wyposażony w szybką kartę graficzną Radeon Pro WX 3100, która mimo sporych możliwości w zakresie przetwarzania obrazu, zajmuje relatywnie niewiele miejsca. Zastosowanie odrębnego układu graficznego, którego pamięć operacyjna to aż 2 GB, całkowicie wystarczy do realizacji nawet najbardziej zaawansowanych zleceń. Warto zauważyć, że karta graficzna jest w tym modelu bardzo dobrze chłodzona, co jest efektem ciekawego rozplanowania przestrzeni wewnątrz obudowy urządzenia. Na uwagę zasługuje również fakt, że HP Zbook może być zamówiony w wersji z bardziej rozbudowanym układem graficznym.
Pamięć urządzenia
HP Zbook to urządzenie, które zapewnia użytkownikowi dostęp do maksymalnej pamięci (tak użytkowej jak i operacyjnej). Mówiąc o RAM-ie warto podkreślić, że standardowo w tym modelu umieszczono 16 GB pamięci. Opcjonalnie wartość ta może wzrosnąć do 32 GB, gdyż właśnie na tyle pozwalają zainstalowane wewnątrz kieszenie i złącza. Pamięć operacyjna komputera jest oparta na układzie SODIMM DDR4, który wyróżnia się całkiem solidnymi osiągami. Z kolei jeśli chodzi o pamięć użytkową, to w tym wariancie HP Zbook posiada dysk SSD o pojemności 1 TB, co całkowicie wystarczy do zapisania wszystkich projektów graficznych, plików multimedialnych itd. Dysk SSD jest podłączony do płyty głównej za pomocą uniwersalnego PCI-Express, który zapewnia mu jeszcze lepszą wydajność. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza podczas transferu bardzo dużych plików.
Komunikacja i interfejsy
Urządzenie zostało wyposażone w szereg funkcjonalnych interfejsów, dzięki którym jego możliwości znacznie wzrastają. Standardem jest tu oczywiście WIFI, które pracuje w wielu różnych standardach (a/b/g/n/ac). Oprócz niego w skład urządzenia wchodzi modem 4G, który zapewnia maksymalną niezależność od sieci WIFI. Dodatkowo laptop posiada dwa wejścia USB 3.0 typ-A, pojedyncze wejście USB 3.1 typ C, wbudowaną kieszeń na kartę pamięci, jedno wejście Audio (combo) i jedno wejście RJ-45. Na koniec warto też wspomnieć o wbudowanej kamerze internetowej, czytniku linii papilarnych i dużej, bo aż 50 Wh baterii Li-ion, dzięki której urządzenie może pracować bez dostępu do sieci 230 V przez aż 10 godzin.
Podsumowując, ważący zaledwie 1.48 kg laptop HP Zbook to sprzęt, który nie tylko jest stworzony dla grafików, ale też jest idealny dla osób, które wykonują pracę zdalną.